spať na CUPKO.sk

telefónny kontakt: +370 6454 9131 alebo e-mail  

 

! vopred sa všetkým čitateľom ospravedlňujem za chyby v texte :-) !

 
13.12.2007 - slovo na záver

 

Tak pár slov z tepla domova...

Celý ostatný semester bol jeden veľký zážitok a skúsenosť. Starať sa sám o seba, variť si, prať, žiť na intráku... No na druhej strane pomaly každý druhý deň party... (dlhšie by som to už asi moc nezvládol, ani tie party, ani to staranie sa o seba... :-) Jednoducho veľa zážitkov, nových kamarátov, nových poznatkov o iných kultúrach a ľuďoch, nie moc veľa nových školských vedomosti...

 

 

19.12.2007 - posledný krát v Proskekto Pubas

 

Ako každý utorok, tak aj ten predvianočný bola Erasmus party v Prospekte... Prišli asi všetci medzinárodní študenti čo tu poznám, samozrejme až na pár výnimiek. Zábava bola dobrá a zabávali sme sa do ranných hodín. Ja osobne som šiel prvým autobusom. čo bolo o 5 ráno. 

 

16.12.2007 - X-mas party

 

Včera, t.j. v sobotu bola večer vianočná party na intráku. Prečo tak skoro? Niektorí ľudia už behom týždňa odchádzajú domov, tak kým sú ešte tu, treba oslavovať. Spať som išiel až okolo 6 ráno, čo hovorí za všetko. :-)

 

1. v "obývačke" 2. Daniel z Poľska 3. David z Nemecka a ja

 

15.12.2007 - Reklama z Marketingu

 

Tak tu to je, naša reklama na Marketing...

 

 

12.12.2007 - T-10

 

Tak tak, už len 10 dni a idem domov...

 

Už je tu cítiť, že sa to tu končí. V škole strašia so skúškami a s odovzdávaním projektov. Ľudia sa tiež začínajú zberať domov na Vianoce. 

 

Včera som sa bol "rozlúčiť" s Prospektom, nakoľko ďalšiu stredu asi budem mat skúšku, tak mi povinnosti nedovolia ísť v utorok večer von. 

 

6.12.2007 - Mikuláš

 

Dnes je Mikuláš. Som si myslel, že toho roku bude bez zemiakov, cibule a sladkosti, no akosi som sa mýlil. Neviem presne kto, buď Teresa alebo Mathias sa zahrali na Mikuláša, aj keď to teraz nepriznávajú. No moc ma potešili...

 

Včera večer bola Cultural Party v našej škole (IBS). Prezentovali sa Poliaci, Francúzi, Gruzínci a Mexičan. Poliaci a Francúzi urobili dobrú šou, no nakoniec vyhralo Gruzinsko. Chalan z Mexika bol strašne nudný...

 

Francúzi sa prezentujú. 

 

1.-3.12.2007 - Riga

 

Podarilo sa mi znovu vypadnúť na výlet. 

 

V sobotu večer som sa stretol v Rige s Nemcami (Lisou, Teresou, Mathiasom a Davidom), ktorí boli od piatka v Tallinne. Po rýchlom ubytovaní, napapaní a prechádzke mestom sme skončili na diskotéke. V nedeľu sme pozreli čo sa dalo. Od hradu až po Vianočné trhy. Taktiež sme navštívili koncert v jednom z kostolov pri príležitosti začiatku adventu, ako aj slávnostné rozsvietenie stromčeku na námestí. Dokonca sme aj v kine boli. Zaujímavé na tom bolo to, že film bol po anglicky s Lotyšskými a Ruskými titulkami. 

 

Riga je asi najvyspelejšie mesto z Baltských krajín, nakoľko všetci rozprávali po anglicky. Od kuchára v reštaurácii až po predavačku v trafike. Takýto fakt sa o Vilniuse povedať nedá. 

 

  

28.11.2007 

 

V utorok večer sme mali prvý kráť prvý magistersky predmet s názvom International Business Strategy. Predmet je urobený ako intenzívny kurz, takže ho máme 3 krát do týždňa, 4 hodiny a bude trvať 3 týždne. Vydržať počúvať 4 hodiny je dosť namáhavé a hlavne ak prednášajúci nehovorí zaujímavo a ešte k tomu aj kostrbatou angličtinou. Myslel som si, že tento predmet bude mat vyššiu úroveň, no nechcem ešte robiť závery, však bola ešte len jedna hodina, tak mu dám ešte šancu.

  

24.11.2007 - Klaipéda, alebo nepodarený výlet do Nidy

 

Keďže som mal viac menej posledný voľný víkend (bez školy) pred sebou, plánoval som jeden z výletov, ktoré chcem ešte absolvovať. Pláň bol pozrieť dedinku na pobreží Baltského mora, Nidu. Na autobus som nastúpil o 6 ráno. Pri odchode z intráku som stretol zopár ľudí, ktorí sa len vracali z mesta... Keďže bolo skoro ráno, hneď po opustení Vilniusu som zaspal, prebral som sa až v Klaipéde. Pozriem von a čo nevidím, prší ako a je hmla... Po prechádzke mestom som sa rozhodol vrátiť a nepokračovať až do Nidy. Takže si to asi ešte raz zopakujem, teda aspoň dúfam...

 

Klaipéda je prístavné mesto na pobreží, no od Baltského mora ju delí ostrov na ktorý premáva kompa. Na tomto ostrove sa nachádza Nida, no viac menej na druhom konci. Jediné čo ma zaujalo bol jeden vodný kanál, ktorý podľa mapy siahal skoro cez celé mesto. Ináč celé mesto bolo vyľudnené, žeby to bolo tým počasím...

 

1. loď na jednom z kanálov 2. víťazný oblúk "sme jedna ???, jedna zem, jedna Litva"

 

Minulý víkend mi počítač dával zjavne najavo, že niečo nie je v poriadku. Na pondelok som mal pláň poslať ho kuriérom domov. No a teraz, v nedeľu, som si povedal, že mu dám ešte šancu... Zapol som ho, zatiaľ stále ide, už asi 45 minúť a nič v ňom neklepe... asi bol len prehriaty... však uvidím ako to dopadne... 

20.11.2007

 

Cez víkend sa nič zaujímavé nestalo. Viac menej, skoro stále som hnil na intráku. No a v nedeľu som dal viac menej zbohom svojmu notebooku. Čo sa odzrkadlí aj tu, keďže nie som taký profík a neviem kódiť v HTML. Jednoducho povedané, bez FronPageu to už nebude ono.

 

V pondelok sme v škole, so svojim marketingovým tímom, natáčali reklamu na DonutMachine. Pridám neskôr, teda asi až na Vianoce.

 

No a večer, ako som sľúbil jednému Talianovi, som varil halušky. Tváril sa, že mu chutili. Boli trošku veľké a nie ako od maminky, ale zvládol som to :-)

 

 

No a keďže nemám notebook, tak chodím na PC do školy. Aj teraz tu sedím. Na druhej strane, to, že nemám notebook má aj výhody, ako napríklad, že nebudem toľko čumieť do obrazovky.

 

14.11.2007 - chudobní študenti

 

V utorok som konečne dospal víkend. Dal som si 13 hodín spánku. No a večer začala "crazy erasmus party" Mali sme objednanú limuzínu, ktorá nás odviezla do Prospekta, kde sme zotrvali do ranných hodín. No čo dodať... chudobní študenti :-)

 

 

11.11.2007 - Víkend s rodinkou

 

Tento víkend som mal prvú návštevu, Maminu s Lindou. Bol to vcelku náročný víkend. Vstávať skoro ráno, na moje pomery, cez deň chodiť po meste a okolo pol noci isť spať. No navštívili sme skoro všetko čo sa dalo, dokonca aj také miesta, kde som zatiaľ ešte nebol. Okrem pamiatok a múzea sme navštívili reštaurácie, nakoľko mamina má pocit, že keď som sám, tak hladujem... No a aby som náhodou nezabudol, tak čo by to bol za výlet pre dievčatá bez nákupov, bez úspešných nákupov. 

 

1. Na Gedemino Prospekto 2. Pred Prezidentským Palácom 3. Most do Užupis 

4. Cesta na Hill of Three Corsses 5. Hill of Three Crosses 6. V pozadí Vilnius

 

Najviac dojmov vo mne zanechalo Museum of Genocide Vistims, tiež známe ako KGB Museum. Je situované v bývalej budove riaditeľstva a väznice KGB vo Vilniuse. Na prvom a druhom poschodí je veľa fotiek, exponátov, opisov ako to tu vtedy vyzeralo a chodilo... V pivnici je zachovalá celá väznica, od jednotlivých ciel až po vypočúvacie a mučiace miestnosti. Človeku až husia koža naskakuje. Bol to strašný pocit.

 

1. Jedna z vystavených fotiek 2. Chodba vo väznici 3. Cela

 

7.11.2007 - Movie, sneh...

 

Včera večer som šiel do mesta, no a čo to nevidím, v centra natáčajú novy americký film. Niekto tvrdil, že je to nový James Bond, tak uvidíme. Mimochodom, Vilnius je NYC, takže vcelku dobrú destiláciu som si našiel :-)

 

 

No a niečo pre potešenie. Už včera začalo, no som myslel, že to do rana nevydrží, ale vydržalo.

 

Tieto fotky sú špeciálne pre Mirka. Viem si ho dosť živo predstaviť ako by v BA už vyťahoval bežky a utekal niekde na Kolibu :-) 

 

4.11.2007 - Nedeľa

 

Nič extra sa nestalo, teda až na to, že som sa sám ostrihal :-) 

 

 

A ešte pridávam pár fotiek z Vilniusu, trochu iného.

 

  

3.11.2007 - Sobota - dážď, sneh, dážď...

 

Mali sme na pláne ísť do Rigy, no nejako nám to nevyšlo, či už zo zdravotných dôvodov (nie mojich) a aj kvôli zlému počasiu. Snáď o dva týždne. Vrátim sa k tomu počasiu, no prvý kráť nám snežilo, teda bol to taký dážď so snehom, no bolo to jednoducho biele... A v stredu má byť maximálna denná teplota -1 stupeň Celzia. 

 

Teraz máme konferenčný hovor cez Skype so Stanom, u ktorého je Tučko, Marďo a Hrnčo a s Jurom u ktorého je Miro s Veronikou. Miestami sa strašne pučím... Chlapci už sa na vás teším!!!

  

2.11.2007 - EUROLEAGUE BASKETBALL - video

  

 

1.11.2007 - EUROLEAGUE BASKETBALL

 

Akurát som sa vrátil z Euroligového zápasu medzi Vilnius Lietuvos Rytas a Tel Aviv Maccabi. Podla mojich informácii mali byť Maccabi lepší, no zápas skončil 92:74 pre Rytas. Pravdu povediac, domáci, čo strela  to kôš. 

Nálada na štadióne bola super, však keď ručí cca 9 tisíc ľudí, tak to je sila...

 

  

27. - 28.10.2007 - 55 days to go :-)

 

Celú sobotu som prežil v oddychovom tempe. Podvečer som sa vybral odfotiť západ slnka v blízkom parku, no ne jak som to nestihol. Večer sme sa s Braňom rozhodli, že sa pôjdeme navečerať niekde do mesta. A tak aj bolo, Braňo si dal špagety s bryndzou a ja vyprážané kura s ryžou a zeleninou. Potom sme stretli zopár medzinárodných študentov, tak sme s nimi posedeli a popili, no už o druhej sme boli späť na intráku...

 

Teraz je nedeľa, 3 hodiny poobede (ešte že sa menil čas) a ja oddychujem:-) Včera sa mi dostal do uši výrok: "...ja nie som alkoholik, ja som len Erasmus študent..." Pre niektorých veľmi výstižné a predpokladám, že nie len v Litve. 

 

 

23.10.2007

 

Dnes bol vcelku zaujímavý deň, i keď sa vlastne nič nestalo. Školu v utorok nemám, tak som sa pre zmenu vybral do Akropolisu. (nákupne centrum) Hlavný zámer bol kúpiť lístky na Euro Ligu v basketbale, čo sa mi aj podarilo, aj napriek tomu, že teta nehovorila po anglicky. Takže prvého novembra idem na basket, juch. Konečne uvidím litovský "ošiaľ" na živo. Taktiež som si nakúpil veľa jedla, takže dúfam, že najbližší týždeň nebudem musieť isť do obchodu. (neskôr som si robil rybie prsty s hranolkami:-) Večer išli niektorí ľudia do mesta, no ja som ostal na intráku. Teraz sú dve hodiny (streda 24.10.07) a ja som ešte stále čulí. Mám tu nejaký divný rytmus spania a bdenia. No čo narobím:-)

 

21.10.2007 -  Ďalší týždeň za nami...

 

Nič moc zaujímavé sa tu nestalo, mali sme nejaké testy, zopár úloh do školy, nič čo by sa nedalo zvládnuť.

 

Včera večer som sa vybral s 3 Nemkami  a Džihanom, chalan z Turecka zo susednej izby, do mesta. Konečne som bol v podniku kde hrajú rock. Keďže až moc pritvrdili, tak sme zmenili podnik, no tam tiež dobre hrali, no len zo začiatku, no a posledných 5 pesničiek nestálo za veľa. No a o 4 ráno vypli hudbu zapli svetlo a bol koniec. Tak sme sa pobrali na intrák...

 

11. - 12.10.2007 - Erasmus days, Druskininkai

 

Erasmus days, je stretnutie väčšiny erasmus študentku, ktorí študujú v Litve. Bolo to v meste Druskininkai, asi 150 km od Vilniusu. Najprv sme mali pochod cez mesto až na námestie, kde mali prihovor nejakí dôležití ľudia. Potom sme mali live koncert dvoch kapiel. Jedna funky a druhá metal. Vcelku dobrí boli:-) Večeru sme mali v jednej reštaurácii na spôsob recepcie, čo podľa mňa nebolo najlepšie riešenie, nakoľko 300 študentov je 300 študentov. Večer bola party v jednom klube. V piatok sme išli do aqua parku. Čakal som niečo podobné Seneckému aqua parku, no bol som prekvapený. Bolo to vcelku veľké, 7 tobogánov, vodopády, bazény s vlnami... Samozrejme všetko pod strechou. 

 

Viem si predstaviť kam idú peniaze z Erasmus projektu na Slovensku, keďže nič podobné sa neorganizuje. 

 

 

4.10. - 10.10.2007 - Výlet za Andrejom do Oulu, Fínska

 

V štvrtok večer vyrážam  na autobus smer Tallinn. Cesta trvala 9,5 hodiny. Moc som toho nenaspal. Ráno v Tallinne, ešte za tmy sa presúvam do prístavu, kde čakám na loď spoločnosti Viking line. Plavba trvá niečo okolo 3 hodín a ja sa vyloďujem v Helsinkách, hlavnom meste Fínska. Tu trávim nejaký čas a o 4 hodine poobede nastupujem na vlak smer Oulu. V piatok okolo 11 večer vystupujem na stanici, kde ma už čaká Andrej a Denisa. Zvítame sa a ideme smer intrák. 

 

Večer ešte skočíme do baru, pozrieť miestu rock-heavy-metal-country skupinu. Myslím, že Džek en Džou by bolo schopné podobného, ak nie lepšieho výkonu. Moc to chalanom nešlo, teda až na bubeníka. Ten bol dobrý. 

 

V sobotu dospávame, na obed ideme do univerzitnej vývarovne. Vcelku dobré, no a na Fínske ceny vysoko prijateľné. O 5 poobede začína zápas hokejovej SM ligy. Oulu Kärpät proti JYP Jyväskylä. Vyhrali sme 4.0, atmosféra bola super, až mi miestami vadilo, že až moc hulákajú a nedá sa sústrediť na hokej. Úroveň sa mi nezdala nejaká vysoká, no už som asi dlho nebol na slovenskej lige:-) Večer sme patrične oslávili, že sme sa stretli...

 

Nedeľa začína dospávaním a poobede sa vydávame na "náročnú" prehliadku mesta. Veľkosť sme zhodnotili tak na veľkosť Piešťan, takže to nebolo také náročné. Večer sme si zahrali poker. Andrej vyhral a obral nás o všetky žetóny. 

 

Pondelok doobeda mali medici školu, tak som si pospal. Poobede sme si pozreli film na notebooku, pokecali... Večer ešte do mesta, no a pred polnocou nastupujem na vlak smer Helsinki. 

 

V utorok ráno prichádzam do Helsínk, presun do prístavu a do Tallinnu. Celé poobedie trávim v meste a večer o 9 nastupujem na autobus smer Vilnius. 

 

 

5.10.2007 - Helsinki

 

Helsinki, hlavné mesto Fínska. Očakával som niečo viac. Historické centrum sú 4 budovy a okrem toho samé nové železo sklo betónové budovy. No a ešte prístav, ktorý sa mi páčil. 

 

 

9.10.2007 - Tallinn

 

Tallinn, hlavné mesto Estónska. Malé mesto, no na druhej strane, historické centrum vcelku veľké a zachované. Dokonca aj skoro celé hradby. Asi najkrajšie mesto, ktoré som zatiaľ videl, čo som tu:-) 

 

 

2.10.2007 - Daždivý deň v Kaunase

 

Keďže Austrálčan Craig má v utorky nejaké vyučovanie v Kaunase, tak som sa k nemu pridal. Okolo 12 sme šli z Vilniusu, no a to sme ešte netušili, že cestou späť budeme sedieť v autobuse mokrí ako myši. Kaunas som si pozrel len tak na rýchlo. Začalo dosť pršať, tak som Craiga počkal v kaviarni. No beh na autobus bol osudný, lialo ako z konve. Teraz konečne sedím na intráku v suchom:-)

 

 

29.9.2007 - Trakai

 

Dúfam, že sa to už začína rozbiehať s výletmi:-)

 

Dnes sme boli v mestečku Trakai, asi 20 minút vlakom z Vilniusu. Majú tam hrad, vo veľmi dobrom stave, ktorý bol zrekonštruovaný len pred pár rokmi. Hrad je na malom ostrovčeku, čiže mal veľmi dobrú strategickú polohu. Momentálne slúži ako turistické miesto a miesto na svadby. My sme stretli asi 3 svadobné páry. Na obed sme si dali lokálny pokrm, pirohy plnené bravčovým mäsom. Vcelku dobré. 

 

 

27.9.2007 - Konečne nejaké aktivity :-)

 

Konečne sa niečo deje. Dnes sme mali prezentáciu na predmet Globalizácia, myslím, že to dobre dopadlo a dostaneme dostatočne veľa bodov. V tíme sme boli štyria. Braňo, Emanuel (Nemec), Pedro (Portugalec) a ja. Pedro nič neurobil, no nám to nevadí. 

 

Ďalšia aktivita bola taká, že som prvý krát čo som tu športoval. Nič náročné, alebo prevratné, no bol som behať s jedným Nemcom. Bola to síce iba pol hodinka, no myslím, že ma ráno aj tak budú bolieť stehienka. 

 

26.9.2007

 

Ani sme sa nenazdali a už sme v polovici ďalšieho týždňa. Letí to tu vcelku rýchlo. Už aj do školy treba porobiť nejaké projekty a prezentácie. Akurát dokončujem jednu na predmet Globalizácia, na tému Analyzing Globalization. Vcelku v pohode. 

 

Žúrovanie tiež pomaly utícha, respektíve si začínajú všetci uvedomovať, že to nie je zadarmo. Síce včera sme boli v Prospekte, ako zatiaľ každý utorok, no ako vždy to nie je to najlepšie čo môže byť. Na intrák som prišiel až okolo pol 5. Takže nemôžem povedať žeby to bola úplne zlá party:-) 

 

Čo sa týka plánovaných výletov, tak vždy sa niečo stane, alebo niekto zmení plán a výlet nevyjde. Tak ale ešte stále si môžem povedať, že som tu ešte viac ako 3 mesiace, že to v pohode všetko stihnem.

 

23.9.2007 - Pancake midnight

 

Víkend sa pomaly končí, a zas som viac menej nikde nebol. No aj tak bola zábava. Zo soboty na nedeľu som sa rozhodol ostať na intráku a neisť do mesta. No ostalo nás tu viac. Sedeli sme v kuchyni a rozprávali sa, no asi o pol noci sme sa rozhodli si urobiť palacinky. Ako by povedal klasik: "úplná pohodička" :-) a tak aj bolo

 

1. Matias a Martin z Nemecka 2. Lisa, taktiež z Nemecka

 

21.9.2007 - Basketbal

 

Video zo spomínaných osláv 3. miesta v basketbale mužov na Majstrovstvách Európy 2007. Úplné SNPčko:-)

 

 

19.9.2007

 

Dnes sme mali ďalší z predmetov, Marketing, ako všade vo svete, aj tu používajú knihu od Kotlera:-) Dokonca socrates študenti sú pridelení do litovských tímov na robenie projektov, takže budeme trochu komunikovať aj s domácimi. Bude zábava. 

 

Dnešný večer si dávame pauzu. Niektorí nezničiteľní šli do mesta, no a niektorí preferujú zábavu bez alkoholu v podobe hrania hry: "mafiáni". Spomienka na základnú školu. No kopec srandy:-)

 

17.9.2007 - Škola, uvítanie basketbalistov s bronzovými medailami

 

Škola bola už od rána od 9 hodiny, Vstávanie bolo trochu náročné, no prežili sme. Najprv sme mali Business Psychology, čo vyučuje taký ujec. Nato že učil v Anglicku a neviem kde ešte, jeho angličtina je dosť úbohá. No a potom sme mali 3 hodiny Finančného Manažmentu, čo bolo dosť náročné, hlavne nezaspať a neunudiť sa k smrti. Keďže väčšinu daných vecí už vieme, tak sa asi nič nové nenaučíme, no nič lepšie čo sa týka financií tu nie je v angličtine:-( Poobede som si šiel po výsledok z testu z litovštiny. No a spravil som, juchej:-)

 

Večer prileteli medailisti zo Španielska, takže boli veľké oslavy. Už sa moc tešia na olympiádu. Vyzeralo to asi ako na SNPčku, keď prišli už spomínaní hokejisti.

 

 

16.9.2007 - Vilnius night tour

 

Aby som aspoň niečo urobil cez víkend, tak som sa večer vybral pozrieť Vilnius a poprechádzať sa. Na pláne som mal navštíviť kopec troch krížov. Pridala sa ku mne jedna dievčina Charlotte, z Francúzka. Boli sme pozrieť aj The Republik of Užupis, čo je niečo ako malá republika, kde si každý môže robiť čo chce. Majú aj vlastnú konštitúciu. Taktiež sme videli veľa kostolov a historických budov, však ako sa v starom meste patrí:-)

 

1. Tri kríže 2. Republik of Užupis 3. Kostol Sv. Anny

 

Basketbal v Litve = Náboženstvo

 

Mam tú česť zažívať atmosféru, keď sa hrajú Majstrovstvá Európy v basketbale mužov. Ako som sa dozvedel, už pred príchodom do Litvy, basketbal je tu ako náboženstvo. No a je to pravda. Skoro každé 3 auto má zástavu na streche. Keď je zápas, všetci sedia v krčme a povzbudzujú. Dnes vyhrali zápas o 3. miesto, tak všetci vytrubujú, spievajú, jednoducho oslavujú. Asi ako na Slovensku, keď sme boli majstri sveta v hokeji. Je to niekedy vcelku sranda pozerať ako vážne to berú. Som zvedavý, či to tu bude také aj o mesiac, keď nebudú majstrovstvá. 

 

No a ako sa patrí, tak aj my sme sa pridali k tomuto ošiaľu. Finálový zápas Španielsko - Rusko, sme pozerali všetci spolu, niektorí fandili Rusku, iní Španielsku. Bol to pekný večer. 

  

16.9.2007 - Víkend, nič nerobenie a varenie

 

Začal sa ďalší víkend, boli veľké plány, no nakoniec aj tak nič nevyšlo. Ešte mám čas teraz poobede, no nevidím to moc rúžovo. Keďže som včera nič nerobil, tak som sa aspoň hecol v kuchyni. Kúpil som si kuracie prsia a urobil čínu s ryžou. Skoro ako od doma. Len sa začínam báť, že keď sa vrátim domov, tak si budem musieť sám variť:-) Pripájam nejaké fotky z kuchyne, ako to tam vyzerá. Takáto kuchyňa je asi pre 20 ľudí, čo sa vcelku dá prežiť. Taktiež máme 2 sprchy pre daný počet ľudí. 

 

 

 

14.9.2007 - Litovština a iné

 

Dnes bol vcelku náročný deň, nakoľko sme už o 9 mali vyučovanie, ktoré aj bolo. Potom sme boli pozrieť v nákupnom centre Akropolis. Je to klasické nákupné centrum ako poznáme u nás. Teda s jednou výnimkou. Nenašli sme tam žiaden fast food. No potraviny čo sú tam sú dostatočne veľké:-) Po obede sme mali mat jedno stretnutie ohľadne ďalšieho predmetu, no ako to tu už chodí, stretnutie sa nekonalo. No a večer som mal test z litovštiny, ktorý som snáď spravil. A nakoľko je piatok večer, tak sa asi pôjde do mesta. 

 

Teraz niečo po litovsky: Mano vardas Adam. Mano pavardé Birn... Aš esu studentas. Aš studijuoju ekonomika. Aš nesuprantu lietuviškai. Aš kalbu slovakiškai ir angliškai. Aš esu iš Bratislavos, Slovakios...

 

13.9.2007 - Škola, zas nič...

 

Dnes sme mali mať Marketing o 13, tak sme si normálne nastavili budík, aby sme nezmeškali. Asi prvý krát, možno druhý, som vstal pred poludním. Dofičíme do školy, a dozvieme sa, že predmet bol preložený na stredu, čiže na včera. No nakoľko sme o tom nemali ako vedieť, tak máme ospravedlnenú prvú absenciu. Samozrejme len Erasmus študenti:-) No a o 17 mám litovštinu. Tak aspoň nejaká aktivita. 

 

Litovština nakoniec nevyšla, lebo bola zápcha a nestihol som autobus, ktorý som chcel stihnúť. Keďže som došiel o 35 minút neskôr, tak som usúdil, že by to asi nebolo vhodné, tak som šiel pozrieť na hrad nad mestom. 

 

Včera som si na večeru robil bryndzové halušky, keďže mi ešte ostala bryndza a nechcel som aby sa pokazila. Neuveriteľné, no dali sa jest, aj keď neboli od mamičky. 

 

1. Kríže nad mestom 2. Pohľad z hradu 3. Hradná veža

 

11.9.2007

 

Dnes (utorok) som nemal žiadne predmety, takže som si pospinkal asi tak do 1 na obed. Dobre bolo:-) Potom som sa rozhodol, nakoľko som ešte poriadne nevidel mesto, že sa pôjdem poprechádzať po Vilniuse. Počasie nevyzeralo moc priaznivo, teda ani nevyzerá, je tu stále zima a dnes aj poprchalo. Z intráku som sa vykopal až niečo pred 16hod, no a nakoľko už o 17hod som mal litovštinu, tak som toho moc nestihol. No aspoň niečo:-) Večer, ako každý utorkový večer je Erasmus party v Prospekto pube. Tak sa tam asi pôjdem pozrieť. 

 

1.-3. Potulky Vilniusom

 

10.9.2007 - Prvý krát v škole :-)

 

Takže dnes to začalo. Mali sme prvý krát školu a hneď z fleku 3 hodiny finančného manažmentu a to po anglicky. Proste paráda. No ako to tak vidím, vyučovanie budem mať len pondelok, štvrtok a piatok. No a jeden predmet je len v novembri a to každý deň cca 4 hodiny. To bude asi tiež dosť sranda. 

 

Ešte som to nespomínal, takže idem teraz. Keďže fakulta manažmentu tu nie je, niektoré predmety máme na ekonomickej fakulte a zvyšok na International Business School. Finančný manažment, ktorý sme mali, tak bol na IBS, čo je polo-súkromná škola. Vybavenie na vysokej úrovni, data projektor a počítač v každej učebni. Dve počítačové miestnosti. Jednoducho všetko nové. Normálne sa tam za štúdium platí. Čo sa týka ekonomickej fakulty, tak to už je horšie, asi ako naša fakulta. 

 

Vcelku ma prekvapuje, no skoro všade, dokonca aj na ekonomickej fakulte je wi-fi prístup na internet, síce nie je vysokej kvality, ale aspoň niečo. 

 

1. International Business School 2.Ekonomická fakulta

 

8.9.2007 - Welcome pirate party

  

Oficiálna party na privítanie. Konala sa v jednom klube v meste. Mali sme byť oblečení ako piráti, no nie všetkým sa to vydarilo:-)

 

1. DJ v Intro clube 2. Môj sused Džihan z Cyprusu 3. Mentorky

 

6.9.2007 - Vilnius a Movies night

 

Ako zatiaľ každý deň aj dnes sme mali litovštinu, mali by sme už vedieť vcelku veľa fráz, no realita je trochu iná. 

Po ceste zo školy som spravil pár fotiek školy a mesta.

 

Movies night - videli sme 3 filmy. Prvý bol o univerzite, druhy bol taký divný, iba letecké zábery Litvy. Autori mali asi lietadlo a veľa benzínu. Posledný film sa volal ZERO, taký litovský pulp fiction. Film končí otázkou: Koľko ľudí môže zomrieť v jeden deň? Odporúčam si pozrieť. No a po kine, ako ináč, sme šli na pivo. Stretli sme sa aj s Mišom (študent z FMUK, aktivista číslo 2 na DBP, tí čo tam chodili tak vedia o kom hovorím)

 

1. Jedno z nádvorí školy 2. Univerzita Vilnius 3. Katedrála vo Vilniuse

 

Niečo viac o internáte

 

Tak ako som už spomínal, intráky nie sú nič moc, no na to, že Litva je tiež post-komunistická krajina, je to tu vcelku OK. Teda ak to porovnám zo slovenskom, no možno je to len preto, že som na medzinárodnom intráku, ktorý už z vonku vyzerá byt iný, nakoľko mame plastové okna.

 

Celý komplex mi pripomína bratislavské Mlyny. Tiež je to miesto, kde sa točia autobusy, respektíve trolejbusy. Je to tiež v kopci, najprv sú asi 3 vysoké budovy, ako Štúrák a potom sú nižšie budovy, ako átriáky. Taktiež asi dve zastávky do mesta sú ďalšie internáty, 4 výškové budovy, dalo by sa povedať ako DružbaJ Taktiež domáci tú časť volajú New York (kvôli vysokým budovám) a našu Kamčatka (lebo je to zabudnuté miesto na konci mesta)

 

Čo ma prekvapuje, že pri internátoch nie sú žiadne podniky ako u nás. Ak chceme ísť von, niekam si sadnúť, musíme isť trolejbusom a späť väčšinou taxíkom, čo ide dosť do peňazí.

 

1. Naše intráky, spolu s basketbalovým ihriskom 2."Družba" 3. Chlapci hrali futbal:-)

 

Doprava a preprava

   

MHD je tu asi ako u nás, Karosy a Škoda trolejbusy, občas nejaký Solaris a Mercedes. Čo sa týka lístkov, oplatí sa mať študentský preukaz, ktorý zatiaľ nemám, no dúfam, že skoro budem mať. Mesačný lístok normálny stojí 60 litas (600 SKK) a študentský 12 litas, čo je dosť rozdiel. No a Mirko by tu asi nevydržal moc dlho s jedným lístkom, lebo je tu dosť revízorov a sú dosť nabúchaní.

 

Čo sa týka osobných áut, väčšina ľudí má veľké auto, alebo aspoň auto strednej triedy, jednoducho ešte som tu nevidel auto, ktoré patrí do kategórie malých automobilov. Najbežnejšie sú Audi a VW Passat. No samozrejme staršieho výrobného čísla. Také hranaté modely:-)

 

Ďalšia vec, čo sa mi vcelku páči je, že vodiči tu normálne zastavia, keď človek stojí na prechode. Nie ako na Slovensku:-)

 

 Takéto autíčka tu majú všetci:-)

 

5.9.2007 - "Pub crawling"

 

Pub crawling bola hra o pití alkoholu, ako ináč:-) Išlo o to navštíviť niektoré podniky a v každom dať nejakú tu rundu. Za každý typ alkoholu tím dostal nejaké body. Napríklad za pivo bolo 10, za poldeci tiež 10... No a ten kto mal najviac vyhral pohár: Náš tím obsadil tretie miesto.

 

 

4.9.2007 - National Dishes Evening a prvá Litovština

 

Neviem ako Braňo, no ja som prvý krát v živote robil bryndzové halušky. Vcelku sa aj dali jest a väčšine ľuďom chutilo, teda sa aspoň tak tvárili. Večer sa šlo do mesta do "prospektor" baru. Taká diskotéka, hudba akoby som bol niekde doma. 

 

Čo sa týka litovského jazyka, mali sme prvú hodinu, a poviem Vám gramatika, skloňovanie a časovanie je asi ako v slovenčine, no slovíčka sa moc nepodobajú. Bude to vcelku náročné. 

 

1. Náš spolubývajúci George s mentorkami 2. Mentorky 3. Bryndzové halušky

 

3.9.2007 - Zoznámenie sa so školou

 

Dnes ráno sme vstavali už o 8:30, čo bolo dosť namáhavé, nakoľko o 4.30 sme len prišli späť na intrák z mesta. Absolvovali sme prihovor rektora Vilnius Univerzity v historickej aule, pozreli sme si sprievod prvákov, dali pizzu a poprechádzali sme sa po meste...

 

Braňove slová, že v Litve sú pekné baby a lacné pivo, sa napĺňajú len čiastočne. Iba tá časť, ktorá ma teší viac:-) Taktiež ma teší, že kola je lacnejšia ako to spomínané pivo, ktoré stojí tak cca 6 litas čo je asi 60 korún.

 

 

2.9.2007 - Prvé slová z Litvy

 

po pohodovej ceste som už vo Vilniuse. Let bol OK, aj najesť mi dali, aj piť som dostal... Zatiaľ som toho tu moc nevidel. Internát nevyzerá nič moc, no to sme predpokladali, respektíve až tu som si uvedomil, že Litva je ako Slovensko, takže to tu asi aj tak vyzerá. Časť pre Sokrates študentov je aspoň čiastočne zrekonštruovaná. Na izbe bývam spolu s Braňom (spolužiak z FMUK) a s "Gregorom" z Gruzínska. Ešte som ho videl dokopy asi 5 minúť, no a vyzerá byť OK, však uvidíme:-)

 

 

 

 

 

created and designed by Cupko